/ Om Dalagården / Medlemsförsamlingar /

Medlemsförsamlingar

Dalagården Kristen Samverkan (DKS) är en kristen organisation. Vi samarbetar med samfundet Evangeliska Frikyrkan och består av församlingar i Uppland, Västmanland, Dalarna, Gästrikland och Hälsingland.

Församling

Adress

E-post

Telefon

Bjuråker, Baptistförsamlingen Betel, Norrberg 34, 82062 Bjuråker   0653-300 23
Pastor: Eva Edström Norrberg 34, 820 62 Bjuråker eva.edstrom@home.se 070-219 5519
Ordförande: Stig Bergeståhl Norrhavra 71, 820 62 Bjuråker

mober46@speedmail.se

0653-302 45

Borlänge, Korskyrkan Korskyrkan, Siljansvägen 11, 784 35 Borlänge korskyrkan@gmail.com 0243-107 69
       
Ordförande: Gunnel Ljungback Piper Eriks väg 21, 784 56 Borlänge gunnel.ljungback@edu.borlange.se  

Edsbyns baptistförsamling

Salemkyrkan, Box 131, 828 22 Edsbyn salemkyrkan.edsbyn@gmail.com  
Pastorer: 
Elsy Olofsson
Edit Swedberg
Besöksadress: Södergatan 2   073-849 2789
0271-204 97
Ordförande: Bertil Eriksson Dalrundan 23, 828 30 Edsbyn bertil.eriksson@ovanaker.se 070-344 1278

Fagersta, Filadelfiaförsamlingen
Korskyrkan, Von Rosens väg 14, 737 40 Fagersta korskyrkan.fagersta@crossnet.se 0223-101 18
Pastor: Leif Ekström   lae@telia.com 070-516 6810
Ordförande: Nils-Rune Lundén Västmannav. 22A, 737 47 Fagersta nils-rune.lunden@bredband.net 0223-193 90

Falun, Lugnetkyrkan Lugnetvägen 1, 791 31, Falun info@lugnetkyrkan.se 023-66 77 111
Pastor och föreståndare: Magnus Davidsson   magnus@lugnetkyrkan.se 070-820 5380
Ungdomspastor: David Lindé   david@lugnetkyrkan.se 070-948 7658

Gagnef, Bethelförsamlingen

Östtjärna 145, 785 60 Djurås info@betheligagnef.se 0241-100 10
Pastor: Fredrik Weijnblad  

pastorn@beteligagnef.se

 

072-214 6479
Orförande: Nils Hjort      

Pingstkyrkan i Hofors Filadelfiaförsamlingen, Faluvägen 25, 813 34 Hofors   0290-203 85
Pastor /Föreståndare: Karin Rosén   karin.rosen@hofors.pingst.se 070-292 2820
Ordförande: Ann-Christin Sandgren     070-775 0698

Kvarnsveden, Kvarnforskyrkan Kvarnforsgatan 1, 784 66 Borlänge info@kvarnforskyrkan.se 0243-23 21 44
Pastor: Börje Brask Pappersgatan 3, 784 66 borje.brask@kvarnforskyrkan.se 070-691 7779
Ordförande: Hans-Olof Janson 0243-23 86 60   073-996 8004

Ludvika, Korskyrkan Dalagatan 5, 771 32 Ludvika dalagatan5@korskyrkanludvika.se 0240-123 40
Pastor: Ruben Johansson Dalagatan 5, 771 32 Ludvika ruben@korskyrkanludvika.se 072-200 5360
Ordförande: Gunnar Nyberg Lorensbergavägen 3, 771 42 Ludvika    

Mora, Centrumkyrkan Vasagatan 24, 792 32 Mora info@ckmora.se 0250-139 65
Pastor och Föreståndare: Helena Fransson  

helena@ckmora.se

 

070-679 4790
Ordförande: Britt-Inger Olsson   inger.olsson@ckmora.se 070-608 8963

Mockfjärd, Kristen Gemenskap

Anders Frisells väg 1, 785 42 Mockfjärd   0241-203 77
Ordförande: Ingrid Sammils Spelmansvägen 13, 785 42 Mockfjärd   0241-208 71

Runemo, Betelförsamlingen Runemovägen 93, 822 92 Alfta   0278-130 10
Pastorer: Tord Rankel
Curt Johansson
David Duveskog
Nils Gustavsson

Alftavägen 2 A, 821 30 Bollnäs
Hamrevägen 49, 821 34 Bollnäs
Långhed 81, 822 92 Alfta

curt.trosgnistan@telia.com
david.duveskog@telia.com
0278-164 04
0278-182 51
0271-132 12

Svärsdjö, Elim

Soldatvägen 5, 790 23 Svärdsjö    
Ordförande: Margareta Källgren Bengtsheden 250, 790 23 Svärdsjö   0246-600 32

Nora-Tärnsjö baptistförsamling

Kapellvägen 35, 740 45 Tärnsjö betel.tarnsjo@telia.com 0292-505 75
Pastor: Anders Ruth Nora Hembygdsgård, 740 45 Tärnsjö   0292-508 24
Ordförande: Sven-Erik Eriksson Kapellvägen 35, 740 45 Tärnsjö svempae@telia.com 0292-502 75

Västlands baptistförsamling

Sandby 474, 810 64 Karlholmsbruk   0294-401 53
Ordförande: Pär Lundin Rävnäs 104, 810 64 Karlholmsbruk   070-386 0307

Vill din församling också vara en del av DKS? Välkommen att kontakta oss för mer information