/ Om Dalagården / Medlemsförsamlingar /

Medlemsförsamlingar

Dalagården kristen samverkan (DKS) är en kristen organisation. Vi samarbetar med samfundet Evangeliska Frikyrkan och består av församlingar i Uppland, Västmanland, Dalarna, Gästrikland och Hälsingland.

Församling

Adress

E-post

Telefon

Bjuråker, Baptistförsamlingen

Betel, Norrberg 34, 82062 Bjuråker 0653-300 23
Pastor: Eva Edström Norrberg 34, 82062 Bjuråker eva.edstrom@home.se 070-219 55 19
Ordförande: Stig Bergeståhl Norrhavra 71, 820 62 Bjuråker

mober46@speedmail.se

0653-302 45

Borlänge, Korskyrkan Korskyrkan, Siljansvägen 11, 784 35 Borlänge korskyrkan@gmail.com 0243-107 69
Pastor: Joachim Elsander Sörbo 93, 791 93 Falun joachim@elsander.com 0243-22 09 47
Ordförande: Gunnel Ljungback Piper Eriks väg 21, 78456 Borlänge gunnel.ljungback@edu.borlange.se

Edsbyns baptistförsamling

Salemkyrkan, Box 131, 828 22 Edsbyn salemkyrkan.edsbyn@gmail.com
Pastorer:
Andreas Helgesson
Elsy Olofsson
Besöksadress: Södergatan 2, Edsbyn 073-849 27 89
0271-20497
Ordförande: Bo Berbres Box 87, 8228 22 Edsbyn 0271-620 14

Fagersta, Filadelfiaförsamlingen
Korskyrkan, Von Rosens väg 14, 737 40 Fagersta korskyrkan.fagersta@crossnet.se 0223-101 18
Pastor: Leif Ekström lae@telia.com 0223-13003
Ordförande: Nils-Rune Lundén Västmannav. 22A, 737 47 Fagersta nils-rune.lunden@bredband.net 0223-193 90

Falun, Lugnetkyrkan Lugnetvägen 1, 791 31, Falun info@lugnetkyrkan.se 023-66 77 111
Pastor och föreståndare: Magnus Davidsson magnus@lugnetkyrkan.se
Ungdomspastor: Richard Palmér richard@lugnetkyrkan.se

Gagnef, Bethelförsamlingen

Östtjärna 145, 785 60 Djurås info@betheligagnef.se 0241-100 10
Orförande: Nils Hjort

Pingstkyrkan i Hofors
Filadelfiaförsamlingen, Faluvägen 25, 81334 Hofors
0290-20385
Pastor /Föreståndare Karin Rosén
karin.rosen@hofors.pingst.se
070-2922820
Ordförande: Berntolof Larsson
0290-51389

Kvarnsveden, Kvarnforskyrkan Kvarnforsgatan 1, 784 66 Borlänge info@kvarnforskyrkan.se 0243-23 21 44
Pastor: Börje Brask Pappersgatan 3, 784 66 borje.brask@kvarnforskyrkan.se 0243-23 27 60
Ordförande: Hans-Olof Janson 0243-23 86 60 073-996 80 04

Ludvika, Korskyrkan Dalagatan 5, 771 32 Ludvika dalagatan5@korskyrkanludvika.se 0240-123 40
Pastor: Ruben Johansson Dalagatan 5, 771 32 Ludvika ruben@korskyrkanludvika.se 072-200 53 60
Ordförande: Tomas Jirenius Lorensbergavägen 3, 771 42 Ludvika tomas@korskyrkanludvika.se 0240-183 38

Mora, Centrumkyrkan Vasagatan 24, 792 32 Mora info@ckmora.se 0250-139 65
Föreståndare: Emil Gillsberg emil@ckmora.se 073-342 33 34
Pastor: AnnaSara Börefelt annasara@ckmora.se 070-310 18 72
Musikledare: Daniel Tornell daniel@ckmora.se 076-310 09 94
Omsorgssyster: Eva Tengå eva.tanga@ckmora.se 076-227 72 51

Mockfjärd, Kristen Gemenskap

Anders Frisells väg 1, 785 42 Mockfjärd 0241-203 77
Ordförande: Ingrid Sammils Spelmansvägen 13, 785 42 Mockfjärd 0241-208 71

Runemo, Betelförsamlingen Runemovägen 93, 822 92 Alfta 0278-130 10
Pastorer:
Curt Johansson
David Duveskog
Nils Gustavsson

Alftavägen 2 A, 821 30 Bollnäs
Hamrevägen 49, 821 34 Bollnäs
Långhed 81, 822 92 Alfta

curt.trosgnistan@telia.com
david.duveskog@telia.com
0278-16404
0278-18251
0271-13212

Svärsdjö, Elim

Soldatvägen 5, 790 23 Svärdsjö
Ordförande: Margareta Källgren Bengtsheden 250, 790 23 Svärdsjö 0246-600 32

Nora-Tärnsjö baptistförsamling

Kapellvägen 35, 740 45 Tärnsjö betel.tarnsjo@telia.com 0292-505 75
Pastor: Anders Ruth Nora Hembygdsgård, 740 45 Tärnsjö 0292-508 24
Ordförande: Sven-Erik Eriksson Kapellvägen 35, 740 45 Tärnsjö svempae@telia.com 0292-502 75

Västlands baptistförsamling

Sandby 474, 810 64 Karlholmsbruk 0294-401 53
Ordförande: Pär Lundin Rävnäs 104, 810 64 Karlholmsbruk 0294-409 23

Vill din församling också vara en del av DKS? Välkommen att kontakta oss för mer information